ING. LADISLAV KLEMENTIS

Narodený v Bratislave 8. 6. 1948
9. Dan karate – udelený Renmei 26. 7. 2017
4. Dan kobudo – skúška na Okinawe Renmei 8. 8. 2018

Karate začal cvičiť v roku 1970 pod vedením Fera Šebeja, Po necelom roku sa osamostatnil. Jeho ďalší tréneri boli : Takeji Ogawa, Hiromi Suzuki, Choyu Kiyuna /hlavný tréner na karate/, Eiki Kurashita, Seitoku Matayoshi /hlavný tréner na kobudo/ a Akira Gushi. Na Okinawe sa na tréningových pobytoch zúčastnil 49 krát.

V roku 1972 2. marca založil spolu s Ivanom Aibekom prvý slovenský oddiel karate – Sláviu Ekonóm Bratislava.
V roku 1972 bol spoluzakladateľom Komisie karate spolu s Vladom Kopiničom, Ferom Šebejom, Petrom Ondrisom a Ivanom Betnátkom

Organizačná činnosť

Zorganizoval 46 domácich sústredení s medzinárodnou účasťou, Veľké ceny
Slovenska za účasti svetovej a európskej špičky /2x vypredaná hala Na pasienkoch/, verejné ukážky, semináre v rôznych mestách Slovenska, spoluzakladateľ svetovej federácie WKC, 2x organizoval v Bratislave Majstrovstvá Európy. Spoluzakladateľ alebo zakladateľ Slovenského zväzu karate, Slovenskej federácie karate, Slovenskej federácie okinawského karate a kobudo.

Tréningová činnosť

Vychoval niekoľko tisíc žiakov na Slovensku. Ako medzinárodný inštruktor WKC a okinawského karate viedol semináre, tréningy a sústredenia v krajinách: Česko, Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Kanada, Uruguay, Chile, Brazília, Argentína, Španielsko, India, Nepál, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Srbsko, Rakúsko, Taliansko. Pôsobil ako medzinárodný rozhodca WKC, WUKF, EGKF, WTKA, a spoluautor pravidiel karate WKC

Trénerske výsledky

Vychoval alebo ako reprezentačný tréner viedol majstrov sveta a Európy v karate – kata, kumite, kobudo a sebaobrane : Hološková, Šidová, Šoltésová /vyhrala aj Svetový pohár na Okinawe/, Trokanová, Klementisová Ľ, Klementisová A, Buchtová, Malíková, Kričková, Magyar, Csáki, Dado, Kocsiš, Ayisi, Musil, Talacko, Kolčák, Černá, Žáčková, Klongová, Mackovich, Mráz, Poruben … Pôsobil ako inštruktor boja zblízka v armáde aj v polícii.

Športové úspechy

2x Majster ČSSR a Ippon kumite, reprezentant SSR, 12x Majster Slovenska, víťaz medzinárodných aj domácich turnajov v kata aj v kumite.

Odborná činnosť

Knižné publikácie, odborné tréningové materiály, tréningové DVD, skúšobné poriadky, školiteľ trénerov, rozhodcov /aj medzinárodných/ a skúšobných komisárov, testy pre účasť na skúškach na Dan. Prednášky na FTVŠ. Prednášky o histórii a tradíciách okinavského karate a Okinavy vo viacerých krajinách. 14. 3. 2008 mu po schválení centrálnou vládou udelil guvernér Okinavy pán Hirokazu Nakaima titul Okinawa Goodwill Ambassador.